Czyli jak zaplanować i prowadzić nowoczesny, zrównoważony i odpowiedzialny biznes, ale i nie tylko.

Witam! Nazywam się Maksymilian Brzeziński interesują się tematyką pisania biznesplanów i tworzeniem strategii biznesowych.

Kontakt:
tel. kom.: 669-950-754
brzezins@gmail.com

Blog > Komentarze do wpisu

Auto zastępcze należy się poszkodowanemu

Zakłady ubezpieczeniowe już nie będą mogły już odmówić zwrotu kosztów wypożyczenia pojazdu z OC sprawcy.

Firmy ubezpieczeniowe bardzo rzadko zwracały poszkodowanym koszty najmu pojazdu zastępczego. Ubezpieczyciel sprawcy żądał udowodniania przez poszkodowanego, że ten nie miał możliwości skorzystania z innego pojazdu np. rodziny czy sąsiada. Wymagano także udowodnienia, że pojazd był poszkodowanemu rzeczywiście niezbędny. Błędnie również twierdzono, że jeżeli poszkodowany może korzystać z komunikacji miejskiej w celu dojazdu to zwrot kosztów za najem pojazdu mu się nie należy.

W dniu 17 listopada 2011 r. na wniosek Rzecznika Ubezpieczonych Sąd Najwyższy podjął uchwałę (sygn. akt III CZP 05/11):

Odpowiedzialność ubezpieczyciela z tytułu umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych za uszkodzenie albo zniszczenie pojazdu mechanicznego niesłużącego do prowadzenia działalności gospodarczej obejmuje celowe i ekonomicznie uzasadnione wydatki na najem pojazdu zastępczego; nie jest ona uzależniona od niemożności korzystania przez poszkodowanego z komunikacji zbiorowej.

Oznacza to, że ubezpieczyciel musi pokryć te wydatki, które były celowe i ekonomicznie uzasadnione na najem pojazdu. Jeżeli do tej pory jeździliśmy samochodem do pracy czy do rodziny, oznacza to że ubezpieczyciel będzie musiał pokryć wszelkie koszta związane z wypożyczeniem samochodu, gdyż są one celowe.

Źródło: Strona Rzecznika Ubezpieczonych

niedziela, 01 stycznia 2012, wniosek_na_biznes

Polecane wpisy